روایتی شنیدنی از قهوه ۵۰۰ ساله تُرک

۳۰ مهر ۱۴۰۲ ۴ دقیقه
 
️در قرن شانزدهم میلادی، کشور ترکیه برای اولین بار توسط فرماندار تُرک یمن به نام اوزدمیر پاشا با قهوه آشنا شد. این نوشیدنی جدید از طریق اتیوپی وارد منطقه‌ شده بود و باعث شد تا پاشا به این‌ فکر بیوفتد که قهوه را به پادشاه امپراتوری عثمانی، سلطان سلیمان، معرفی کند.
     
درست هم فکر می‌کرد چون سلطان به خوبی تحت تأثیر این قهوه قرار گرفت؛ به حدی که زیردستان پادشاه شروع به امتحان کردن روش‌های جدید برای دم کردن این نوشیدنی گرم و قوی کردند و در نهایت موفق شدند تا طرز تهیه قهوه را تغییر بدند و آن را به شکلی تهیه کنند که به چیزی منحصر به فرد تبدیل شود.
️‌برای تجربه این نوشیدنی‌ها به سبک اصیل ترکی و رفتن به معروف‌ترین قهوه‌خانه‌های ترکیه کافی‌ست با تورهای ترکیه عمونوروز همسفر شوید.
 
 
️از گذشته تا امروز قهوه در بین فرهنگ و زندگی مردم ترکیه نقش پر رنگی دارد و همین مسئله باعث شد تا در سال ۲۰۱۳ سازمان یونسکو فرهنگ تهیه قهوه ترک را در لیست میراث معنوی‌فرهنگی بشر قرار دهد و آن را بصورت رسمی ثبت کند! 
 
اگر به ترکیه سفر کردید حتما این نوشیدنی خوشمزه را امتحان کنید و در گوشه ذهن‌تان این را به یاد داشته باشید که این‌ یک نوشیدنی ساده نیست؛ مردم ترکیه معتقدند که “نوشیدن یک فنجان قهوه می‌تواند چهل سال دوستی برای شما هدیه بیاورد”! ‌
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *