۵ غذای خاص جنوبی که باید امتحان کنید!

۲۳ بهمن ۱۴۰۲ ۴ دقیقه

امتحان کردن غذاهای محلی، بخشی از تجربیات لذت بخش هر سفر به حساب می‌آید.حال فکرش را بکنید فصل زمستان باشد و مقصد سفر جنوب کشور که بهترین تجربه از بافت سنتی و زندگی بومی مردمان جنوبی را برای هر مسافری رقم می‌زند. بر همین اساس عمونوروز در این مطلب به ۵ غذای خاص استان هرمزگان که طعم لذیذشان در سفر محال است از یادتان برود پرداخته است. اگر به استان هرمزگان سفر کردید، این غذاهای لذیذ را حتما نوش جان کنید تا لذت سفر زمستانی‌تان کامل شود!

انکاس یا عنکاس
یکی از غذاهای محلی استان هرمزگان که به آن ماهی مرکب هم گفته می‌شود و به صورت خوراک و کباب طبخ می‌شود.

هواری
هواری یا هووری یکی از غذاهای اصیل استان هرمزگان در انواع مختلفی چون هواری میگو، هواری ماهی، هواری مرغ، هواری گوشت و … ارائه می‌شود. به این صورت که هر یک از این مواد در ترکیب با برنج به صورت دمی طبخ و ادویه‌های دیگری هم به آن‌ها اضافه می‌شود.
البته که هواری میگو و ماهی نوع متفاوتی است. برای تهیه هواری ماهی از ماهی‌های درشت یا کم‌تیغ و معمولا ماهی هوور استفاده می‌شود یا اینکه ماهی را به صورت بخارپز به قدری طبخ می‌کنند که تیغ‌هایش کاملا نرم شود.

پودینی کوسه
غذای محلی استان هرمزگان به ویژه جزیره قشم هست. در تهیه این غذا از گوشت کوسه‌ماهی یا سفره‌ماهی استفاده می‌شود. سبزی شامل گشنیز و شنبلیله، پیاز، زردچوبه، گوجه‌فرنگی و رب گوجه، پودر لیمو خشک، روغن، نمک و ادویه‌های جنوبی مخصوص از مواد دیگر مورد استفاده در این غذا به شمار می‌روند.

دمی لخلاخ
غذایی بوشهری که در گویش محلی به ماهی می‌یَدُم هم معروف هست. این غذا از ترکیب برنج، فیله ماهی شیر، گشنیز، شوید و شنبلیه ریز خرد شده، تمبر هندی، پیاز، سیر، نمک، زردچوبه، فلفل و آب تهیه می‌شود.

مهیاوه یا سوراغ
مهیاوه یا سوراغ غذا نیست، بلکه نوعی سس مخصوص استان هرمزگان هست؛ سسی رقیق، تیره و شورمزه که معمولا آن را روی نان می‌ریزند و میل می‌کنند. این سس به شیوه‌های مختلف تهیه می‌شود، اما معروف‌ترین شکل آن از ترکیب نوعی ماهی ریز به نام متوتا، خاک سرخ جزیره هرمز، آب نمک و پوست نارنج به دست می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *